Białka Tatrzańska

Dlaczego BIAŁKA TATRZAŃSKA ?
Walory turystyczne Białki Tatrzańskiej zostały odkryte w okresie międzywojennym. 
Miejscowość ta leży w atrakcyjnym miejscu - przy trasie prowadzącej z Nowego Targu do przejścia granicznego na Łysej Polanie, równoległej do „Zakopianki” (na wysokości Białego Dunajca, przedzielone pasmem górskim). Stąd 18 km do centrum Zakopanego, 13 km do przejścia granicznego na Łysej Polanie, 17 km od Nowego Targu.
Wspaniała baza wypadowa w Tatry i Pieniny (22 km do zamku w Niedzicy i 32 km do Spływu Dunajcem w Sromowcach Wyżnych). Stąd piękne widoki, szczególnie na Tatry Bielskie i Gorce, a okoliczne lasy bogate w grzyby, jagody i maliny, tutaj wspaniałe miejsca do kontemplacji w ciszy i spokoju.
Białka Tatrzańska rozciąga się na długości ok. 5 km wzdłuż jednej z najczystszych rzek Polski – Białki, która swoje źródła (Biela Voda) ma na stokach najwyższego szczytu Tatr, Gerlacha (2.655 m.n.p.m.). Otoczona jest łagodnymi wzgórzami (Kotelnica Białczańska, Bania, Horników Wierch, Wysoki Wierch, Litwinka), na których rozmieszczono 21 wyciągów narciarskich, w tym dwa wyciągi krzesełkowe, o różnych długościach, świetnie przygotowywanych poprzez sztuczne dośnieżanie i ubijanie ratrakami – wszystkie oświetlone. Baza noclegowa o szerokim asortymencie i zróżnicowanym standardzie umożliwia wypoczynek dla każdego – według potrzeb i możliwości, tak w okresie zimowym jak i letnim. Poza sezonem (ceny są wtedy bardzo przystępne) także nie brakuje atrakcji: wypoczynek aktywny dla turystów pieszych, rowerzystów, małych dzieci z opiekunami.
Najstarszym obiektem zabytkowym Białki Tatrzańskiej jest drewniany kościółek pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy, wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku przez miejscowych cieśli (Jana Chlipalskiego i Jędrzeja Topora). Jest także kościół z kamienia, obiekt współczesny, w którym odprawiają się msze święte. Jest też wiele kapliczek – najczęściej usytuowanych na prywatnych posesjach, które kultywują obyczaje i kulturę regionu Podhala.